Föreningen Femörefortet i Oxelösund

StartsidaAktuellt från Föreningen FemörefortetFöreningen FemörefortetFemörefortet - Faktasida, öppettider, priser mmFyrvaktarbostaden på FemörehuvudFemöreOxelösunds KustförsvarLäsvärtOxelösund

Femörefortet - Försvarsvärn på Brannäshalvön
Aktuella bilderNyheterSponsorerSouvenirer och böckerNaturbilder från FemöreKalla krigets försvar - BilderDagens försvar - BilderFörsvarsmakten


foto Per Rödseth
Våtmarken på Brannäshalvön, en av Oxelösunds oaser 2008-10-04

foto Per Rödseth
Våtmarken i Oxelösund 2008-10-04

foto Per Rödseth
Vildhallon vid Våtmarken i Oxelösund 2008-10-04

foto Per Rödseth
Bäverspår vid Våtmarken i Oxelösund 2008-10-04

foto Per Rödseth
Padda vid Våtmarken i Oxelösund 2008-10-04

foto Per Rödseth
Larv m/större vid Våtmarken i Oxelösund 2008-10-04

foto Per Rödseth
Våtmarken i Oxelösund, utloppet i havet 2008-10-04

foto Per Rödseth
Våtmarken i Oxelösund, blommande violer och utsikt mot Örsbaken 2008-10-04

foto Per Rödseth
Igengjutet försvarsvärn vid Våtmarken i Oxelösund 2008-10-04

foto Per Rödseth
Nedlagt försvarsvärn vid Våtmarken i Oxelösund 2008-10-04

foto Per Rödseth
Rester av försvarsvärn på Brannäshalvön i Oxelösund 2011-10-16

foto Per Rödseth
Rester av försvarsvärn på Brannäshalvön i Oxelösund 2011-10-16


foto Per Rödseth
Försvarsvärnen ligger vid Runnmarsudden, nr 6 på kartan
 


 

Historien om försvarsvärnen på Brannäshalvön:

Värnen på Brannäshalvön byggdes i all hast på bok och räkning under Andra Världskrigets första år, samtidigt som till exempel Per Albin-linjen i Skåne. Det rörde sig väl om ett hundratal värn i området utanför Nyköping-Oxelösund från Hasselö i öster till Nävekvarn och Kvarsebo i väster.

Under min tid som bataljonschef använde vi ännu ett betydande antal av dem i krigsorganisationen. De moderniserades successivt med bättre skydd och bättre avlagda vapen från arméns linjeförband. På Brannäshalvön hade vi om jag inte minns fel sex skansar som bemannades av soldater ur ett värnkompani, i huvudsak med lätta vapen som kulsprutor och handeldvapen.  En av skansarna låg på Runnmarsudden. Under krigsförbandsövningen 1975 besöktes området högst inofficiellt av ett antal "svampplockare" från ett sovjetiskt fartyg som låg i hamnen. De togs om hand av militärpolis och förpassades till sitt fartyg.

Under förundersökningen av Stig Berglings spioneri påträffades vid husrannsakan av hans bostad i Stockholm bland annat en hemligstämplad detaljkarta över Brannäshalvön med skansarna noga inritade. Den hade förfärdigats i bataljonsstaben för att bland annat tjäna som vägvisning för underhållstransporter till värnkompaniet. Jag konfronterades helt överraskande med den vid förhören i tingsrätten 1979. Jag kände igen den och konstaterade att Stig Bergling inte hade någon legitim anledning att förvara den i sin bostad. Något tillstånd att ta med den hem hade han aldrig fått.

Lars Hansson, öv 1


 


Upp
 


Copyright Föreningen Femörefortet ©